Magyar Katolikus Lexikon > N > Nemzetközi Oasis Alapítvány

Nemzetközi Oasis Alapítvány, Fondazione Internazionale Oasis, International Oasis Foundation: egyházi személyek és akadémiai kutatók nemzetközi hálózata, amelynek célja a keresztények és muszlimok egymásról való kölcsönös ismereteinek bővítése és találkozásaik, kapcsolataik, párbeszédük elősegítése. 2004: alapították Angelo Scola bíboros, akkori velencei pátriárka javaslatára Nemzetközi Tanulmányi és Kutató Központ néven. 2009: alapítvánnyá alakult ~ néven. – A ~ vizsgálja a kulturák keveredésével kapcsolatos jelenségeket; építi a keresztények és muszlimok közti kapcsolatokat, de elkerülve/meghaladva a multi-kulturalizmus, integráció, kölcsönösség sikertelen módszereit; támaszkodik a muszlim népek között élő keleti keresztény egyházakra és segíti hagyományaik őrzését; külön figyelmet fordít az iszlám különböző formáira. A ~ évente tanulmányi napokat szervez, felváltva Velencében ill. egy-egy muszlim többségű országban (2006: Kairó, 2008: Amman, 2010: Jounieh-Beirut). Székhelye : Velence (Olo.). 35 fős tudományos testület irányítja. Pártoló tagsága 7 bíboros (köztük az alexandriai kopt pátriárka, a Vallásközi Kapcsolatok Pápai Bizottságának elnöke, illetve Erdő Péter esztergomi érsek), továbbá arab, afrikai, indiai, pakisztáni érsekek, püspökök, valamint két egyházi szervezet vezetői (→Kirche in Not; →Columbus Lovagok). Kapcsolatot tart az ENSz-szel, UNESCO-val. Közleményei: Oasis Review ( félévente, olasz, angol/arab, francia/arab, angol/urdu nyelveken); Oasis Newsletter (alkalmankint, olasz, angol, francia, spanyol, arab nyelven). Eredményeit egy tudományos és egy népszerűsítő könyvsorozatban teszi közzé. N.D.